سخنان سید حسن نصرالله در مورد پهپاد حزب الله در محافل و روزنامه های مختلف بازتاب های فراوانی داشته است که در ادامه مطلب به گوشه ای از این تحلیلها می پردازیم


نیویورک تایمز

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز با اشاره به سخنان شب گذشته سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان، نفوذ پهپاد این جنبش تا عمق مرزهای فلسطین اشغالی را نشانه‌ای از پیشرفت تسلیحاتی عمیق حزب‌الله از زمان جنگ 33 روزه دانست.
روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز به پوشش بخشی از سخنان سید حسن نصرالله پرداخت که پرواز این پهپاد ساخته شده در ایران را دستاوردی بی‌سابقه و نمادی از توانمندی نظامی حزب‌الله دانسته بود.
طبق نوشته این روزنامه، سخنان شب گذشته دبیر کل حزب‌الله لبنان تا کنون با واکنشی از طرف مقامات رسمی اسرائیل روبرو نشده است، اما انتظار می‌رود آنها انگشت اتهام را به سمت حامی حزب‌الله، یعنی ایران نشانه بگیرند.
یکی از مقامات ارشد اسرائیل که مجاز به افشای نام نبوده است، به روزنامه نیویورک‌تایمز گفت: «جای هیچ تعجبی نیست که دستگاه نظامی حزب‌الله تا اندازه زیادی در ایران ساخته شده باشد».
بنتا برتی، یکی از کارشناسان موسسه مطالعات امنیت ملی در تل آویو گفت ابه نظر وی ین موضوع که حزب‌الله مسئولیت ارسال این پهپاد را به عهده گرفته است این ظن را تقویت می‌کند که «نبرد سال 2006 توانسته است به حزب‌الله ضربه بزند اما آنها طی سالهای گذشته کاری بیش از جبران مافات انجام داده‌اند».
رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه که با هدف آزاد سازی دو  اسیر نظامی این رژیم در نزد حزب الله صورت گرفت، نتوانست به هیچ کدام از اهداف اولیه اعلام شده خود در این جنگ دست یابد و حزب الله لبنان توانست در این مدت ضربه سختی به اسرائیل وارد کند که در جنگ این رژیم با اعراب بی سابقه بود.
وی افزود: «آنها زرادخانه تسلیحاتی خود را به روز کرده‌اند. این چیزی است که ما آن را می‌دانستیم و علامت دیگری است که نشان می‌دهد حزب‌الله در صحنه باقی مانده و با آموزش‌های بیشتر برای دور بعدی مبارزه آماده شده است».
 
تحلیلگر لبنانی

غالب قندیل تحلیلگر مسایل راهبردی لبنانی، نفوذ هواپیمای بدون سرنشین مقاومت به فلسطین اشغالی را تحول استراتژیک در معادلات نبرد میان مقاومت و دشمن صهیونیستی دانست.
وی در گفت‌و گو با شبکه خبری العالم تصریح کرد: دشمن صهیونیستی در لاک دفاعی فرو رفته، چون مقاومت از توان تازه‌ای به نام توانمندی هوایی برخوردار شده است.
این تحلیلگر لبنانی افزود: سخنان سید حسن نصرالله درباره هواپیمای ایوب و عملیات شهید حسین ایوب، ادعای نفوذ ناپذیر بودن آسمان اسرائیل و قدرت رادارهای آمریکا، ناتو، یونیفل و رژیم اشغالگر قدس در فلسطین اشغالی را در هم شکست و به رغم وجود دستگاه‌های هشداردهنده سریع که به ماهواره‌های آمریکا متصل است، هواپیمای بدون خلبان مقاومت توانست مدت طولانی بر فراز فلسطین اشغالی پرواز کند.
قندیل با اشاره به قدرت بازدارندگی حزب‌الله در زمینه موشک‌های زمین به دریا و اضافه شدن توانمندی هوایی به آن، تصریح کرد: اسرائیلی‌ها حتی نتوانستند هواپیما را پایین آورده و آن را مورد بررسی قرار دهند. هواپیمای ایوب 44 دقیقه بر فراز فلسطین اشغالی پرواز کرد و تا نزدیک تاسیسات هسته‌ای دیمونا رسید که نشان می دهد قادر به ارسال فیلم و عکس به پایگاهی است که از آن به حرکت درآمده و توسط آن کنترل می‌شود.
به گفته این کارشناس لبنانی، وقتی صهیونیست‌ها می گویند حزب‌الله صدها هواپیمای بدون سرنشین دارد، به معنای آن است که این جنبش قدرت هوایی واقعی جهت هدف قراردادن مراکز صهیونیستی را داراست.
قندیل با اشاره به سخنان سید حسن نصرالله درباره موشک های مقاومت، اطلاعات هوایی کسب شده توسط چنین هواپیماهایی را کمک موثری برای هدف‌گیری این موشک‌ها دانست و افزود: دشمن صهیونیست از این حادثه بسیار ضربه خورده و سخنان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره توان این رژیم برای دفاع از خود، نشان دهنده دگرگونی معادلات قوا در منطقه است، زیرا اسرائیل که همیشه به حمله تهدید می کرد، اکنون از دفاع سخن می‌گوید.
تحلیلگر لبنانی در پایان تصریح کرد: توان امروز مقاومت، دشمن را به لرزه افکنده و باعث شده نتانیاهو درباره دفاع سخن بگوید. رژیم صهیونیستی از توانمندی مقاومت به وحشت افتاده و نسبت به قدرت جنبش برای وارد کردن ضربات دردناک به خود، اطمینان یافته است.
 
روزنامه انگلیسی تلگراف

روزنامه انگلیسی تلگراف در گزارشی موضوع نفوذ حزب‌الله با یک فروند پهپاد به حریم هوایی رژیم صهیونیستی را مورد بررسی قرار داد و پرواز این پهپاد تا عمق مرزهای فلسطین اشغالی را نمادی از شکست اسرائیل دانست.
 
 
 
این روزنامه انگلیسی نوشت: «تنها چند ساعت پس از آنکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد تجاوزهای آینده را تلافی خواهد کرد حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: این اولین بار نیست و آخرین بار هم نخواهد بود؛ ما می‌توانیم به هر جایی که می‌خواهیم برسیم».
تلگراف با اشاره به بخش‌هایی از سخنان دبیر حزب‌الله لبنان که ارسال این پهپاد شناسایی به حریم هوایی اسرائیل را نمادی از اقتدار هوایی این جنبش مقاومت خوانده بود، نوشت: «حزب‌الله اکنون این مانور پهپادی و شکست اسرائیل در مهار آن قبل از نفوذ به عمق مرزهایش (فلسطین اشغالی) را جشن گرفته است».
 
این روزنامه انگلیسی بلافاصله پس از نوشتن جملات بالا نوشت: «وب‌سایت شبکه تلویزیونی المنار در گزارشی نوشت: «دشمن، از این هواپیمای بدون سرنشین گرفتار ترس شده است».
این گزارش در پایان تأکید می‌کند جمگنده نیروی هوایی اسرائیل بعد از دو بار شلیک موفق به مهار این پهپاد شده است و اولین موشک جنگنده F16 به هدف نخورده است.
 
روزنامه القدس العربی
روزنامه القدس العربی در مطلبی در ستون دیدگاه این روزنامه به سخنرانی دیشب سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مورد پذیرفتن مسئولیت پهپاد نفوذ کرده به عمق خاک سرزمین های اشغالی اشاره کرده و نوشت که این پهپاد صدها کیلومتر در بالای دریا حرکت کرد تا اینکه به صحرای النقب در جنوب سرزمین‌های اشغالی رسید، مسئولیت حزب‌الله در این زمینه پیام چالش‌آمیز قوی است که به اسرائیلی‌ها می گوید که اگر جنگ آینده برافروخته شود، کاملا متفاوت خواهد بود.
نفوذ پهپاد حزب الله اقدامی بی سابقه در 60 سال اخیر بود
در ادامه این مقاله آمده است: این عملیات یک عملیات بی‌سابقه در تمامی ابعاد بوده، این اولین بار است که از حدود شصت سال پیش یک هواپیمای عربی و مسلمان حریم هوایی اسرائیل را نقض می کند و از تمامی رادارهای اسرائیلی عبور می‌کند و با آزادی تمام قبل از اینکه هواپیماهای فوق پیشرفته اسرائیلی قادر به ساقط کردن آن شوند، در آسمان سرزمین های اشغالی به گشت زنی می پردازد.
نگرانی صهیونیست ها از ایرانی بودن این هواپیما بیشتر شد
این نفوذ بزرگ به صورتی که شکل گرفت، اگر افکار قوی در پشت سر آن نبود نمی توانست رخ دهد، همان افکاری که وجود آنها اسرائیل را به شدت نگران می کند، بویژه نگرانی آنها زمانی بیشتر می شود که بدانند این هواپیما از سوی نیروی هوایی حزب الله لبنان در داخل اراضی ایران مونتاژ شده است.
پهپاد لبنانی، یکی از غافلگیری‌های نصرالله بود
شاید این موضوع یکی از غافلگیری‌هایی بود که سید حسن نصرالله  در سخنرانی های قبلی خود به آن اشاره کرده بود، قطعا غافلگیری‌های دیگری نیز وجود دارد که ما به ابعاد آن آگاهی نداریم و از اسرار راهبردی حزب الله  به شمار می‌رود و قرار است در آینده ای نزدیک اسرائیلی‌ها را غافلگیر کند، درست مانند موشک هایی که در زمان جنگ در عمق سرزمین های اشغالی باریدن گرفت یا موشک ها و بمب هایی که اسطوره تانک های مرکاوای اسرائیل را که افتحار نظامی اسرائیلی‌ها بود در هم پاشید.
پهپاد لبنانی به تکنولوژی نظامی آمریکا و اسرائیل نفوذ کرد
روزنامه القدس العربی در ادامه این هواپیما را افتخاری برای لبنانی‌ها، برای تمام اعراب و مسلمانان دانست و نوشت: چرا که این هواپیما نشان داد که اینها نیز می توانند به جهان تکنولوژی نظامی اسرائیلی ها نفوذ کنند و حتی بر آن غلبه کنند، تکنولوژی که حامی آن آمریکا است و تمامی اسرار نظامی برای توسعه صنایع نظامی را برای این رژیم فراهم می کند.
 
نصرالله از اعتبار و جایگاه بالایی برخوردار است و از منطق قدرت سخن می‌گوید
القدس العربی نوشت: سید حسن نصرالله از اعتبار بالایی برخوردار است و غیر از منطق قدرت و با تکیه بر اطلاعات و واقعیت های اثبات شده چیزی نمی گوید، این اتفاق در مورد بشارت وی به امت اسلام در مورد هدف قرار دادن یک کشتی جنگی اسرائیلی در سواحل لبنان با موشک‌های پیشرفته نیز رخ داد و وی در سخنرانی خود تاکید کرد: الان به سوی دریا نگاه کنید، چرا که هدف قرار خواهد گرفت، سخنان وی درست از آب درآمد و موشکی که خود یکی از غافلگیری های جنگ ژوئیه(33روزه) بود، ناو اسرائیلی را هدف قرار داد.
ای کاش اعراب که هزینه‌های میلیاردی خرید سلاح دارند، این هواپیما را می‌ساختند
القدس العربی نوشت: ما امیدوار بودیم که کشورهای عربی بویژه کشورهایی که صدها میلیارد دلار برای خرید سلاح های آمریکایی و اروپایی هزینه می کنند، چنین هواپیمایی را می ساختند و این پیام را به اسرائیل می دادند که عرب ها قدس را فراموش نمی کنند و نمی توانند اشغال مسجد الاقصی را بپذیرند، اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد و این هواپیما با ابداع تفکر ایرانی خلق شد.
این روزنامه فرامنطقه‌ای در ادامه نوشت: ما واکنش اولیه اسرائیلی‌ها در رسیدن این هواپیما به چند کیلومتری تاسیسات هسته ای «دیمونا» را دیدیم که در پی این نفوذ سامانه موشکی گنبد آهنین را برای احتیاط در نزدیکی شهر حیفا مستقر کرد، اما نمی دانیم واکنش دراز مدت اسرائیلی‌ها چه خواهد بود؟ آیا نتانیاهو این نفوذ ذلت بار برای خود را به بهانه مشغول شدن به انتخابات پارلمانی هضم خواهد کرد؟
 
اسرائیل دیگر قدرت برتر منطقه نیست
القدس العربی نوشت که منطقه عربی در حال تغییر است و اسرائیل دیگر تنها قدرت مسلط بر این منطقه نیست، چرا که اگر اینگونه بود، حتی لحظه‌ای در حمله به تاسیسات هسته ای ایران درنگ نمی‌کرد، مانند همان کاری که در سال 1981 در مورد تاسیسات هسته‌ای عراق انجام داد یا کاری که در مورد تنها تاسیسات هسته ای سوریه در دیر الزور انجام داد.
 
پهپاد حزب الله محاسبات صهیونیست‌ها را به هم ریخت
 
این روزنامه در پایان نوشت: نصرالله حق دارد که به این دستاورد نظامی بزرگ و غافلگیر کننده مباهات کند، چرا که این دستاورد محاسبات اسرائیلی‌ها را در زمانی که بسیاری این رژیم و اشغالگری آن بر قدس را فراموش کرده بودند و حتی به آن به عنوان یک دوست نگاه می کردند را در هم ریخت.
 
میشل سلیمان

میشل سلیمان رئیس‌جمهور لبنان با اشاره به نفوذ پهپاد حزب‌الله لبنان به سرزمین‌های اشغالی اعلام کرد این عملیات میزان نیاز لبنان به تصویب استراتژی دفاعی برای استفاده از توانمندی‌های نظامی مقاومت برای دفاع از لبنان را نشان می‌دهد.
وی ادامه داد این استراتژی می‌تواند راهکاری برای تصویب مقررات لازم برای استفاده از این قدرت در راستای برنامه‌های ارتش و نیازهای دفاعی و منافع ملی لبنان در هر شرایطی باشد.
سلیمان با اشاره به تجاوزهای روزانه رژیم صهیونیستی به تمامیت ارضی و فضای لبنان که همواره مورد شکایت این کشور به سازمان ملل متحد بوده است، گفت: این نیاز به وجود آمده است که اسرائیل فوراً تجاوزهای خود به لبنان را متوقف کرده و قطعنامه 1701 را اجرایی ساخته و امنیت و صلح در منطقه را حفظ کند.
وی همچنین خواستار توجه لبنانی‌ها به ضرورت دور نگه داشتن مناطق لبنانی از سقوط موشک‌های مربوط به بحران سوریه شد، چرا که به گفته وی، امروز تعدادی موشک که از درگیری های موجود در مرزهای سوریه و لبنان به داخل لبنان شلیک شده، در عمق منطقه مشاریع القاع سقوط کرد.

وزیر دفاع سابق لبنان

«عبدالرحیم مراد» وزیر دفاع سابق لبنان در گفت‌و گو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری فارس به بررسی این دستاورد حزب‌الله لبنان در ارسال پهپاد شناسایی به عمق فلسطین اشغالی پرداخت.
وی گفت: ما معتقدیم که این اقدام حزب‌الله اقدامی خارق‌العاده بود که نتایج آن به نفع لبنان و اعراب بوده و پیام واضحی برای دشمن اسرائیلی و برخی گروه‌ها در لبنان دارد.
عبدالرحیم مراد گفت: این اقدام حزب‌الله به اسرائیل هشدار می‌دهد در صورتی که در آینده به لبنان تجاوز کند با پاسخ قدرتمندانه حزب‌الله مواجه خواهد شد.
وزیر دفاع سابق لبنان تاکید کرد از این دستاورد حزب‌الله لبنان استقبال می‌کنیم و این دستاورد بر سخنان «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان صحه می‌گذارد که مقاومت دارای تسلیحات گوناگونی است که هنوز اعلام نشده است.
وی از نقش ایران نیز در ساخت این پهپاد قدردانی کرد و گفت: ایران بود که این پهپاد را تولید کرده و جوانان متخصص لبنانی اقدام به مونتاژ آن کردند.
عبدالرحیم مراد تصریح کرد، اقدامی که حزب‌الله در نفوذ به عمق اسرائیل انجام داد برای ما رویای دور دستی بود این در حالی است که کشورهای عربی بارها با اسرائیل درگیر شدند اما دستاوردی به همراه نداشته است.
وزیر دفاع سابق لبنان تاکید کرد همانطور که اسرائیل هواپیماهای شناسایی به داخل لبنان و دیگر مناطق می‌فرستد، مقاومت لبنان نیز هم اکنون می‌تواند هواپیماهای شناسایی بر فراز مناطق فلسطین اشغالی به پرواز درآورد.
 روزنامه الجمهوریه

روزنامه الجمهوریه یکی از تریبون‌های رسانه‌ای جریان 14 مارس لبنان به نقل از یک منبع از این جریان که البته به نام وی اشاره ای نشده است، نوشت که اظهارات سید حسن نصرالله در مورد عملیات پهپاد وابسته به این حزب در سرزمین های اشغالی با هدف انتقال تمرکز افکار عمومی از مرزهای لبنان و سوریه و حضور این حزب در میدان مبارزه در کنار دولت سوریه صورت گرفته و با شرایط انتخاباتی در آمریکا و اوضاع پیچیده موجود در منطقه نیز ارتباط دارد.
این منبع افزود که اقدام این حزب خاطره ماجراجویی آن در جنگ 33 روزه را در جریان ربودن نظامیان اسرائیلی به ذهن متبادر می کند که اسرائیل را به جنگ با لبنان کشاند.
وی مدعی شد که «حزب الله با انتقال از حالت دفاعی به حالت تهاجمی می خواهد تهدیدات خود را در این زمینه عملی کند و استراتژی دفاعی را رد کرده و میز گفت‌و گوها را به هم بزند.»
ادعای این عضو جریان 14 مارس در حالی است که حزب الله هم به بررسی استراتژی دفاعی و هم به ادامه گفت‌وگوهای ملی پایبند است.
این مقام 14 مارس که جریان متبوعش یک بار هم تجاوزات روزانه صهیونیست‌ها از طریق زمین و دریا و هوا به لبنان را محکوم نکرده، با دفاع تمام عیار از رژیم صهیونیستی، اعتراف حزب‌الله به این اقدام را تجاوزی آشکار و نقض قطعنامه 1701 سازمان ملل خواند و دولت میقاتی را مسئول هر واکنش احتمالی یا حمله آینده احتمالی صهیونیست‌ها به لبنان دانست و از این دولت خواست تا استعفا دهد.