نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

                       

 

 

نشان بر روی هواگردهای نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران

نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران (به انگلیسی: Islamic Republic of Iran AirForce) به اختصار IRIAF یکی ازنیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران است که مسئولیت حفاظت از مرزهای هوایی و پشتیبانی نیروهای رزمی دیگر اجا را دارد. این نیرو ابتدا با نام نیروی هوایی شاهنشاهی ایران در ماه اوت ۱۹۵۵ رسمآ توسط محمدرضاشاه بنیاد شد. پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ نام این نیرو به صورت فعلی تغییر پیدا کرد.

 

توان رزمی

توان رزمی و عده قوای نظامی این نیرو هم‌اکنون نامعلوم است و تنها با توجه به توان نظامی آن پیش از انقلاب ایران (۱۳۵۷) و جنگ ایران و عراق می‌توان به گمانه‌زنی پرداخت. با این حال هواپیماهای اصلی این نیرو شامل:

هواپیماهای جنگنده

 

 

اف۱۴ای تام‌کت در آموزشگاه تاپ گان که به رنگ و نشان نیروی هوایی ایران رنگ آمیزی شده‌است.

هواپیماهای قابل سرویس‌دهی:

 

جنگنده

تعداد

 

اف-۱۴ تام‌کت

30

 

میگ-۲۹

25

 

اف-۴ فانتوم ۲

65

 

داسو میراژ اف‌۱

23

 

نورثروپ اف-۵

70

 

سوخو سو-۲۴

24

 

چنگدو جی-۷

28

 

صاعقه

6?

 

هواپیماهای ترابری و سوخت‌رسان

 

 

سی-۱۳۰ هرکول نیروی هوایی ایران

 

 

بوئینگ ۷۰۷ نیروی هوایی ارتش در حال سوخت‌رسانی به ۴ فروند فانتوم

 

دیگر هواپیماها

 

هواپیما

تعداد

 

پی-۳ اوریون

4

پایگاه‌های هوایی

نوشتاراصلی: پایگاه‌هایشکاری نیروی هوایی ارتش

ایران هم‌اکنون ۱۲ پایگاه هوایی نظامی دارد. از این شمار، ۱۱ پایگاه هوایی در زمان شاهنشاهی محمدرضا شاه پهلوی و بیشتر به کمک آمریکا ساخته‌شدند.[۱] پایگاه اول:مهرآباد پایگاه دوم:تبریز پایگاه سوم:همدان پایگاه چهارم:دزفول پایگاه پنجم:امیدیه پایگاه ششم:بوشهر پایگاه هفتم:شیراز پایگاه دهم:چابهار پایگاه چهاردهم:مشهد

در سال ۱۳۸۶ (۲۰۰۷ میلادی) ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که نخستین پایگاه نظامی خود پس از انقلاب ۱۳۵۷ را، در نزدیکی شهر بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی در شرق ایران افتتاح کرده‌است.[۲]

دانشگاه نیروی هوایی

دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری یا به اختصار «دانشگاه هوایی» دانشجویان داوطلب را در رشته‌های زیر آموزش می‌دهد:

از آنجا که دانش‌آموختگان این دانشگاه، افسران نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران خواهند بود، در زمان دانشجویی افزون بر آموزش‌های علمی، دوره‌های دشوار آموزش نظامی را نیز می‌گذرانند.

«دانشگاه هوایی شهید ستاری» در منطقه مهرآباد جنوبی، خیابان دانشگاه هوایی واقع است.

عملیات‌ها

نیروی هوایی ایران در سالهای پس از انقلاب در جریان آزادسازی کردستان ز اشغال احزاب تجزیه طلب، جنگ عراق علیه ایران، مقابله با نیروهای طالبان و همچنین عقب راندن کشتی‌های اکتشافی جمهوری آذربایجان از میادین نفتی مورد مناقشه در دیای خزر حضور فعال داشت.

عملیات اچ-۳

این عملیات که از آن بعنوان یکی از بهترین عملیات‌های هوایی در تاریخ جنگها یاد می‌شود در تاریخ (۱۵ فروردین ۱۳۶۰) با هدف حمله به پایگاه هوایی اچ ۳ در نزدیکی مرز اردن انجام گرفت. در این عملیات بیش از ۴۸ هواپیمای عراقی که بیشتر آنها بمب افکنهای روسی بودند از بین رفتند.

/ 1 نظر / 46 بازدید
نرگس

ماشالا بهشونا.............