طراحی و ساخت شبیه‌ساز تمامی بالگردهای هوانیروز

فرمانده هوانیروز ارتش، روند تولید شبیه‌سازهای مختلف بالگردهای موجود در ایران را موفقیت‌آمیز دانست.

به گزارش روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ دوم خلبان هوشنگ یاری، فرمانده هوانیروز ارتش در مراسم رونمایی از شبیه‌ساز پایه متحرک بالگرد 214 با بیان این مطلب که  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیش از 70 طرح و پروژه در جهاد خودکفایی هوانیروز طراحی و اجرا شده است، افزود: در این راستا توجه ویژه‌ای به شبیه‌سازها شده که از مهم‌ترین موارد هوانیروز در 15 سال گذشته محسوب می‌شود.

وی در ادامه، استفاده بهینه از بالگرد، صرفه‌جویی در مصرف قطعات بالگردها، کاهش ریسک پذیری در پروازها، صرفه‌جویی در سوخت و مهمات، افزایش زمان مدت آموزش و ... را ازجمله مهم‌ترین فواید استفاده از شبیه‌سازها برشمرد.

فرمانده هوانیروز با تصریح این مطلب که استفاده صحیح و بهینه از شبیه‌سازها، توان رزمی خلبانان را افزایش می‌هد، به ساخت شبیه‌سازهای مختلف در هوانیروز اشاره و اظهار داشت: در سال 1380 شبیه‌ساز پایه ثابت "آفاق" شامل 6 فروند شبیه‌ساز بالگرد 205 و 206 و در سال 1382 پروژه منصور شامل 27 فروند شبیه‌ساز بالگرد 206 طراحی و اجرا و شبیه‌ساز پایه متحرک بالگرد 206 نیز در 6 درجه آزادی طراحی و اجرا شد. همچنین در این راستا پروژه شهید شمشادیان(شبیه‌ساز پایه ثابت کبرا) طراحی و عملیاتی شد و در سال 1386 پروژه قادر3( شبیه‌ساز پایه متحرک 214) آغاز شد.

امیر سرتیپ دوم خلبان یاری در ادامه با تشریح پروژه قادر3( شبیه‌ساز پایه متحرک 214)، تأکید کرد: این پروژه که از نوع شبیه‌سازهای رده C است و تمام شرایط یک بالگرد واقعی را ایجاد می‌کند، پروژه گسترده‌ای بود که به‌دلیل مشکلاتی از جمله تحریم، حدود 15 ماه متوقف بود اما در سال 1391 آزمایش‌های نهایی خود را گذراند.

فرمانده هوانیروز در پایان خاطرنشان کرد: پروژه "قادر 5" ( شبیه‌ساز متحرک بالگرد 209) نیز در دست اجراست که با به سرانجام رسیدن این پروژه؛ سیمیلاتور (شبیه‌ساز) تمام بالگردها در هوانیروز تولید شده است.

/ 0 نظر / 68 بازدید