فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران

فرماندهان

علی شهبازی زاده قم از فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که با درجه سرلشگری فرمانده‌ای ارتش را برعهده‌داشت.[۱] او پس از طی تحصیلات دوره متوسطه، وارد دانشکده افسری شد. دوره‌های نظامی از قبیل دوره‌های مقدماتی نظامی، مالی و فرماندهی و ستاد را طی کرد و در سال ۱۳۶۳ به درجه سرهنگی رسید. وی سمتهایی نظیر:فرماندهی یگانهای ارتباطی، معاونت طرح و عملیات، معاونت دفتر مشاورت، سرپرست گروه کار نظامی نهاد ریاست جمهوری، معاونت هماهنگ کننده ستاد مشترک ارتش، رئیس ستاد مشترک ارتش و فرماندهی کل ارتش را بر عهده داشته‌است

امیر سرلشکر محمد سلیمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دولت اول میرحسین موسوی بوده (با درجهٔ سرهنگی) و دومین فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران است که از خرداد ۱۳۷۹ و پس از کناره گیری امیر سرلشکر علی شهبازی با ارتقاء درجه‌اش از سرتیپی به سرلشکری به فرماندهی ارتش رسید.

وی که در زمان جنگ ایران و عراق مسئول دفتر مشاوره آیت‌الله خمینی در امور نظامی و مسئول ستاد جنگ‌های نامنظم بوده‌است یک روز پس از انتصاب به فرماندهی کل ارتش، نشان درجه یک نصر را از رهبر انقلاب و فرماندهی کل قوا دریافت نمود.

او در شهریور ۱۳۸۴ از این مقام استعفا داد و امیر سرلشکر عطاالله صالحی جانشین وی گردید. وی در حال حاضر به عنوان مشاور فرماندهی کل قوا در امور ارتش، مشغول فعالیت است.

سید عطاءالله صالحی فرمانده کنونی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.
وی درسال ۱۳۴۶ وارد ارتش شد و در سال ۱۳۴۹ با رسته توپخانه از دانشکده افسری فارغ التحصیل شد. امیر صالحی در تاریخ ۲۰/۰۶/۱۳۸۴ و پس از استعفای امیر سرلشگر محمد سلیمی به سمت فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد. سرلشکر صالحی در پست فرماندهی کل آجا دارای اختیار صدور دستورات و فرماندهی مستقیم بر فرماندهان نیروهای زمینی، دریایی و هوایی و قرارگاه پدافندهوایی ارتش است.

 

 

برخی از سخنان سرلشگر صالحی

دشمن دیوانه شده است و با توجه به پیشینه دشمن، ما می بایست همواره آماده باشیم.

مردم ایران خواهند دید که ما بزرگترین ناوشکن و پیشرفته‌ترین زیردریایی‌ها را در منطقه خواهیم ساخت. تولید انبوه هواپیماهای جنگنده که نمونه‌های آنها را سال پیش نشان دادیم، و ساخت تجهیزات دریایی و زیردریاییها در برنامه امسال(۱۳۸۸) ما قرار دارد.

مشخصه‌های رژیم غاصب و خون آشام صهیونیستی اسراییل که سرزمینهای فلسطین را با زور اشغال کرده است، تروریسم و جاسوسی است. اسراییل نمی‌تواند فعالیت‌های نظامی، اقتصادی و اجتماعی خود را ادامه دهد، از اینرو با کار هایی نظیر جاسوسی می خواهد نابودی خود را به تعویق بیاندازد.

اسراییل تهدیدهایش را هرگز نمی‌تواند عملی کند.

 [در جواب به یک خبرنگار تلویزیون العالم، که درباره خطر حمله نظامی اسرائیل به ایران سوال کرده بود:] من فکر نمیکنم که بیشتر از یازده روز طول بکشد که ما بتوانیم کل رژیم صهیونیستی اسرائیل را با خاک یکسان و نابود کنیم، البته که رژیم صهیونیستی کوچکتر از آن است که بتواند برعلیه ایران اقدامی نظامی بکند... .

عطاالله صالحی

نام = سید عطاالله صالحی

 

درجه = سرلشگر

 

پست سازمانی = فرمانده کل آجا

 

سال ورود به ارتش = ۱۳۴۶

 

رسته = ستاد آجا - توپخانه

 

کشور = ایران

 

نیرو = نیروی زمینی آجا

 

سوابق فرماندهی = فرمانده کل آجا، فرماندهی دانشگاه افسری ارتش ( در دو دوره)، فرماندهی لشگر ۷۷ پیاده، فرماندهی لشگر ۵۸ پیاده، معاون آموزش ستاد فرماندهی کل قوا، فرماندهی قرارگاه شمال شرق کشور، معاون بازرسی و نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح

 

جنگ ها = جنگ ایران و عراق

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

احمدرضا پوردستان از افسران ارشد ارتش جمهوری اسلامی ایران است. او از سال ۱۳۸۷ به سمت فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شده‌است.[۱] پیش از این سمت در سمت‌هایی چون ریاست دانشگاه افسری امام علی(ع) و نیز فرمانده ارشد ارتش در استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد فعالیت داشته‌است. وی ۱۰۰ ماه سابقه حضور در مناطق عملیاتی در جریان جنگ ایران و عراق را داشته که عمده آن در لشکر ۹۲ زرهی خوزستان بوده‌است.

/ 1 نظر / 138 بازدید
ارتشی بدبخت

فرمانده های بی غیرت. مردیم از گرسنگی. جمع کنین ارتشو