دانشگاه علوم انتظامی

تاریخچه و سازمان
دانشگاه علوم انتظامی، یکى از مهمترین واحدهاى نیروى انتظامى جمهورى اسلامى ایران، جهت جذب و به کارگیرى جوانان شایسته و تربیت و آموزش آنان به شمار می‏ آید.
این دانشگاه، با هدف تربیت و تعلیم افسران با ایمان، شجاع، آگاه و توانا در راستاى اجراى ماموریت‏ها و وظایف متنوع و دشوارى که از سوى قانونگذار بر عهده نیروى انتظامى نهاده شده است داراى جایگاهى ممتاز بوده و از سابقه و قدمت طولانى در نظام دانشگاهى کشور برخوردار است. دانشگاه علوم انتظامى از زمان تأسیس تاکنون، همگام با تحولاتى که در دوره‏هاى مختلف تاریخی، جامعه و پلیس ایران با آن روبرو بوده دگرگونی‏ها و فراز و نشیب‏هایى را براى رسیدن به نقطه مطلوب شاهد بوده است. این دانشگاه در سال1323 هجرى خورشیدى با عنوان «آموزشگاه عالى شهربانی» رسما فعالیت خود را آغاز نمود. مدت زمان تحصیلى آموزشگاه عالى شهربانی-– که در واقع نخستین نام این دانشگاه محسوب می‏شود – دو سال بوده و هدف از تشکیل آن پرورش افسرانى بوده است که به وجه احسن بتوانند از عهده انجام وظایف مربوط به شهربانى برآیند. «آموزشگاه عالى شهربانی» از دى ماه 1338 به «دانشکده افسرى شهربانی» تغییر نام یافت و طول مدت تحصیلى آن به سه سال افزایش پیدا کرد.
پس از تصویب و ابلاغ قانون دانشکده افسرى شهربانی، نظر به اهمیت آموزش‏هاى ضمن خدمت، مقرر گردید دانشکده ضمن خدمت مشتمل بر دوره‏هاى نهایی، عالى و تخصصى دایر گردد. چون به هر یک از این دوره‏ها در مؤسسات فرهنگى مشابه «دانشکده» اطلاق می‏گردید مستند به اجازه نامه وزارت کشور و موافقت شوراى عالى فرهنگ، نام دانشکده افسرى شهربانى در همین سال به دانشگاه پلیس تبدیل گردید.
به دنبال طرح ادغام شهربانی، ژاندارمری،کمیته انقلاب اسلامى و پلیس قضایی، دانشگاه پلیس نیز به «دانشگاه علوم انتظامی» با سازمان و ساختارى جدید تغییر یافت و در اواخر سال 1379 نظام نوین دانشگاه، با هویت دانشگاهى علمى و تخصصى با نه دانشکده تخصصى و مرکز آموزشى تدوین گردید.
عناوین واحدهاى دانشگاه اعم از دانشکده‏هاى تخصصى و واحدهاى ستادى بدین شرح است:
 1- دانشکده پلیس جنایی
 2- دانشکده پلیس انتظامی
 3- دانشکده پلیس امنیتی
 4- دانشکده پلیس مرزی
 5- دانشکده پلیس راهنمایى و رانندگى (راهور)
 6- دانشکده پلیس ادارى و فنی
 7- دانشکده فرماندهى و ستاد
 8- مجتمع آموزش عالى کوثر
 9- مرکز آموزش عالى نصر
در نظام جدید آموزشى تعداد 15 رشته با 26 گرایش مختلف در مقاطع دانشگاه منطبق با نیازهاى تخصصى ناجا طراحى گردیده است.

وظایف
 آموزش و پرورش دانشجویان مستعد نیروى انتظامى از طریق هدایت امور دانشکده ‏ها و مراکز آموزش تکمیلى تابعه بر اساس مصوبات مراجع ذى ربط.
 پیش ‏بینى و تأمین امکانات مورد نیاز براى پذیرش دانشجو برابر نیازهاى تخصصى دانشکده ‏هاى تابعه.
 ابلاغ برنامه‏ هاى تفصیلی، آیین نامه‏ ها و دستورالعمل‏هاى آموزشى مصوب به دانشکده ‏ها و همچنین تأمین مدارک و جزوات آموزشى مورد نیاز، تأمین وسایل کمک آموزشى جهت اجراى آموزش‏هاى عملی.
 ایجاد بسترهاى مناسب براى شکل‏گیرى رفتارهاى فردی، اجتماعى و سازمانى مورد نظر نیروى انتظامى در بین دانشجویان دانشکده‏ها.
 جمع ‏آورى نظرات و ارزیابى نتایج حاصله از اجراى برنامه‏ ها و دستورالعمل‏هاى آموزشی.
 برنامه ‏ریزى منظم و مدون به منظور جذب اساتید و تأمین نیروهاى متخصص در زمینه ‏هاى آموزشى از میان نیروهاى کارآمد درون سازمانى و برون سازمانی.
 همکارى و تبادل تجربیات علمى و عملى مورد نیاز با سایر مراکز فرهنگى داخل و خارج از کشور.
 بررسى اساسنامه‏ ها، آیین نامه‏ ها، دستورالعمل‏ها و روش‏هاى جارى در کلیه زمینه ‏هاى مرتبط با وظایف محوله به دانشگاه علوم انتظامى بر اساس موارد قانونی، اهداف آموزشى نیرو و ضوابط.
 آموزش عالى کشور و نتایج ارزیابی‏ ها و در صورت نیاز تهیه اصلاحیه ‏ها و ارائه جهت سیر مراحل تصویب به معاونت آموزش.
 ارزیابى نتایج آموزش ‏ها و سطح دانش و پیشرفت دانشجویان، اعضای هیئت علمی، کادرهاى فرماندهى و سایر متخصصان امور آموزشى در مقاطع مختلف دانشگاه برابر ضوابط و معیارهاى مربوط از لحاظ کمى و کیفی.
 همکارى با معاونت آموزش و فرماندهى مراکز آموزش نیرو در کلیه زمینه‏ هاى آموزش به منظور هماهنگ نمودن سیر آموزش ‏ها.
 ارائه مشورت‏هاى لازم در امور مربوط به وظایف محوله.
 انجام سایر امور محوله از سوى فرماندهى نیرو.

شیوه پذیرش دانشجو
جوانانى که علاقمند به تحصیل و راهیابى به دانشگاه علوم انتظامى می‏باشند از طریق شرکت در آزمون سراسرى ورود به دانشگاههاى کشور با انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر و کسب نمره و رتبه قبولى مورد نیاز پذیرفته می‏شوند. داوطلبان علاوه بر کسب رتبه قبولى و دارا بودن شرایط عمومى استخدام در ایران، باید داراى شرایط اختصاصى باشند که از جمله آن می‏توان به دارا بودن علاقه و انگیزه لازم، سلامتى کامل جسمى و روانى و شرایط سنى اشاره کرد. تحصیل در این دانشگاه در دو مقطع کاردانى و کارشناسى بوده و در چند ترم اول به صورت شبانه‏ روزى است و دانشجویان از امکانات و مزایاى خاص تسهیلاتى و رفاهى چون پرداخت حقوق ماهیانه، پرداخت وام، تجهیزات وررزشی، سفرهاى سیاحتى و زیارتى و اعطاى بورس تحصیلى و امکان ادامه تحصیل براى مقاطع کارشناسى ارشد و در آینده‏اى نزدیک «دکتری» برخوردار می‏شوند.
در سال‏هاى اخیر، علاوه بر شیوه جذب دانشجو از طریق یاد شده، تعداد زیادى از جوانان و دانش‏آموختگان سایر دانشگاهها و مراکز آموزش عالى کشور در مقاطع مختلف تحصیلی، پس از انجام مراحل قانونى جذب دانشگاه می‏شوند و در مراکز آموزش عالى نصر به فراگیرى آموزشهاى لازم در دوره‏ هاى پیش ‏بینى شده مشغول می‏شوند. تعدادى از این افراد پس از گذراندن یک دوره عمومى انتظامى کوتاه مدت در خدمت پلیس کشور قرار می‏گیرند و تعدادى دیگر پس از اتمام آموزش اولیه عمومی، جهت تکمیل آموزشهاى تخصصى به سایر دانشکده‏هاى دانشگاه اعزام می‏شوند و به تناسب رشته پذیرفته شده، دوره آموزشى را تا رسیدن به سطح یک افسر کارآمد پلیس ادامه می‏دهند.

  •   پلیس زن   

 

ملتى که بانوانش در صف مقدم براى پیشبرد مقاصد اسلامى هست، آسیب نخواهد دید.

امام خمینی(ره)

 

زن باید مقدرات اساسى مملکت دخالت بکند، همان گونه که در نهضت ها نقش اساسى داشته و سهیم بوده است.

مقام معظم رهبری

مقدمه:
پس از انقلاب اسلامى عرصه براى حضور و نقش‌آفرینى زنان دین مدار و شایسته در بسیارى از نقش‌هاى اجتماعى فراهم گردید و مبناى این حضور را شرکت گسترده و فعال زنان مسلمان در جریان انقلاب و رهنمودهاى امام خمینى (ره) و مقام معظم رهبرى مى‌توان جست و جو کرد.
اما از این بین، نقش زنان در ماهیت انتظامى و انجام وظایف مربوط به این حوزه همچنان خالى بود.
ولى با وجود ضرورت‌هاى موجود در سال هزار و سیصد و هفتاد و هفت پس از تصویب اصلاحیه مربوط به قانون و مقررات استخدامى نیروى انتظامى توسط مجلس شوراى اسلامى و تصویب ستاد کل نیروهاى مسلح این سازمان مجاز به استخدام زنان در مشاغل انتظامى گردید.
بر همین اساس در سال 1378 مجتمع آموزش عالى (خواهران) کوثر در تابعیت دانشگاه علوم انتظامی، به منظور تربیت نیروى مجرب و کارآزموده از بین دختران مؤمن و متعهد، تأسیس و با پذیرش دانشجو شروع به کار نمود.

ضرورت پلیس زن:
اهم ضرورت‌هاى موجود براى روى‌آوردن به بحث پلیس زن از دیدگاه مسئولین و صاحب‌نظران امر بدین شرح است:
 1 ـ رشد شهرنشینى و افزایش جمعیت زنان به بیش از 50% از کل کشور و نیاز به تأمین امنیت بیشتر و حفظ حقوق فردى و اجتماعى از این قشر از سوى پلیس و نیروى انتظامى جمهورى اسلامى ایران.
 2 ـ حفظ موازین شرعى و اسلامى و پیشگیرى از هرگونه مفسده به لحاظ برخورد مأموران مرد با مجرمان زن.
 3 ـ رسیدگى به کودکان بزهکار و در معرض آسیب‌هاى اجتماعى به لحاظ دارا بودن عطوفت مادرانه و تأمین امنیت روحى و روانى براى این گروه.
 4 ـ رسیدگى به جرایم زنان در برخورد و مواجهه با بزهکاران و مجرمان زن.
 5 ـ ارائه خدمات انتظامى به زنان جامعه در مراجعه به یگان‌هاى مختلف انتظامى از جمله کلانترى‌ها، گذرنامه، راهنمایى و رانندگى و … .

شرایط پذیرش پلیس زن:
از بین شرکت کنندگان در آزمون سراسرى دانشگاه‌ها افرادى که تمایل به انتخاب رشته علوم انتظامى در مقاطع کاردانى و یا کارشناسى را داشته باشد با انتخاب کد مربوط و با اتخاذ رتبه علمى در کنکور، به میزان سه برابر ظرفیت پذیرش شده و از بین آنان تعداد نفرات مورد نیاز که شرایط ذیل را دارا باشند انتخاب مى‌گردند:
 1 ـ مسلمان و متعهد به موازین شرعى و اسلامی.
 2 ـ ایرانى و پایبند به قوانین و مقررات جمهورى اسلامی.
 3 ـ برخوردارى از سلامت جسمى و روانی.
 4 ـ دارا بودن حداقل قد 163 سانتى متر.
 5 ـ دارا بودن حداقل 18 و حداکثر 25 سال سن.
 6 ـ دارا بودن حداقل معدل کتبى دیپلم 14.

مدت دوره:
طول دوره آموزشى براى دانشجویان کارشناسى 4 سال و کاردانى 2 سال مى‌باشد. لازم به ذکر است که دوره به صورت شبانه روزى بوده و خوابگاه و سایر امکانات رفاهى در اختیار پذیرفته‌شدگان قرار مى‌گیرد.

واحدهاى درسی:
به دانشجویان رشته علوم انتظامی، علاوه بر دروس مصوب وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، دروس تخصصى و ورزش‌هاى رزمى و تخصصى نیز به منظور تقویت قواى جسمانى و کسب مهارت‌هاى لازم در ورزش‌هاى رزمى و دفاع شخصى تحت سه عنوان ورزش رزمى تکواندو، کاراته و جودو ارائه مى‌گردد.
دانشجویان پس از گذراندن دروس آموزش مقدماتی، عمومی، پایه و اصلى طى 4 نیم سال با ورود به یکى از گرایش‌ها دروس تخصصى همان گرایش را مى‌گذرانند.
همچنین پس از گذراندن 10 واحد فوق برنامه، درسى تحت عنوان آموزش مقدماتى که آشنایى با قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌هاى معمول و جارى در زندگى مقدس سربازى است با اخذ سردوشى نائل خواهد آمد.

دوره‌هاى تخصصى و نوع به کارگیری:
دانشجویان پس از طى موفقیت‌آمیز چهار نیم سال تحصیلى برابر شرایط و ضوابط و با توجه به علاقه‌مندى و میزان معدل تحصیلى و نیاز سازمان در یکى از گرایش‌هاى انتظامی، کشف جرائم، راهنمایى و رانندگی، اطلاعات، ادارى و مخابرات به صورت تخصصى ادامه تحصیل خواهند داد و مجموعاً پس از هفت نیم سال تحصیلى موفق به اخذ مدرک لیسانس علوم انتظامى شده و برابر ضوابط و نیاز سازمانى در یکى از یگان‌هاى تابعه مشغول به کار خواهند شد.

/ 31 نظر / 730 بازدید
نمایش نظرات قبلی
درهای نایاب

سلام. هر موقع از ماموریت برگشتید جواب این سوالمم بدین که در کنکور انسانی حداکثر تا چه رتبه ای میتونیم دانشگاه علوم انتظامی قبول شیم؟

زهرا

ببخشید من میخوام درباره همه چیز نیرو انتظامی وپلیس زن بیشتر بدونم کمکم کنید من قدم هستش یعنی قبولم نمیکنن؟میشه کمکم کنید یا حداقل یکی رو معرفی کنید که کمکم کنه؟ خ واااااا ااااه شاااااااااید

زهرا

قدم 161 هست قبول میشم؟ کمکم کنید درباره همه چیز این شغل بدونم

مرجان

سلام توروخداجوابموبدین خیلی احتیاج دارم هرکی یچی میگه.حتمابایدمعدل کتبی14باشه؟اک کتبی زیر10باشه ولی کل14ومیانگین معدل13باشه چی؟کارت بسیج و سهمیه ایثارکارسازنیس؟من امسال کنکوردارم خیلی نیازدارم ب جوابتون مر30

مرجان

راستی میگن رتبش بایدبه اندازه قبولی تودانشگاه دولتی باشه راسته؟ینی رتبه خیلی بالامیخواد؟

سرباز گمنام"

سلام.. وقت بخیر!! یه سوال..امسال"94"افسرس،زن هم پذیرش میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!! خواهش میکنم جوابمو بدید[عجله]

کوثر

دانش اموز سال چهارم انسانی و علاقه مند به رشته علوم انتظامی هستم.قدم 166 و معدل کل دیپلمم15و 92است.ایا میتونم این رشته رو انتخاب کنم و به جذب شدن امید داشته باشم؟لطفا سریعا پاسخ بدین.با تشکر

کوثر

در ضمن,من در اهواز سکونت دارم!!!!

صادق

سلام آقا اشکان من الان چهارم ریاضیم معدل کتبیم 18 و میخوام وارد نیروی انتظامی بشم اما راهش را بلد نیستم خواهش میکنم راهنماییم کنید آیا امسال از طریق کنکور دانشجو میگرن؟؟ حدود رتبه برای رشته ریاضی؟؟؟ به جز دانشگاه امین دیگه کدوم دانشگاه ها مال نیروی انتظامی ین؟؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید تا راهما گم نکنم...

اافشین

سلام من دانش آموز علوم انسانی میخواهم رتبه منطقه و کشوری مورد نیاز برای علوم انتظامی را بدانم؟؟؟؟؟؟